Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2019 obchodziliśmy w szkole Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Akademię  z tej okazji przygotowała Pani Maria Merchut – Szwalec wraz z klasą VB. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Data 1 marca ma szczególne znaczenie. To właśnie tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści wykonali wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim i jego towarzyszach walki. Byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami konspiracji przeciwko sowieckiej okupacji, kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To Top