DBI 2024

DBI 2024

W 2024 roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 6 lutego (wtorek).

 

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony w 2004 roku przez Komisję Europejską. Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Pierwsze obchody w Polsce zostały zainicjowane w 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje (obecna nazwa to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Od lat patronem Dnia Bezpiecznego Internetu jest Fundacja Orange.

Program Komisji Europejskiej Safer Internet został uruchomiony w 1999 roku. Głównym celem programu jest promocja bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci oraz młodych osób. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz walki z nielegalnymi treściami i spamem w sieci internetowej. Od 2005 roku do programu została włączona problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z nowoczesnych urządzeń mobilnych, z gier online, wymianą plików przez Internet i innymi formami komunikacji online. Priorytetem programu było zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie.

Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz pozostałych osób, korzystających z zasobów sieci internetowej. Organizatorzy święta zachęcają różne instytucje oświatowe, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania działań lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W każdej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu na miejscowych inicjatorów wydarzeń czeka konkurs przygotowany przez organizatorów i partnerów DBI w Polsce.

Święto obchodzone jest zazwyczaj w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku, choć czasami występowały odstępstwa od tej reguły.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Internet to potęga! Same media społecznościowe mają ponad 3,4 miliarda użytkowników. Każdego dnia pojawiają się tam setki milionów wpisów. W natłoku treści zgubi się niejeden dorosły. A co z dziećmi?

Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci.

r5.PNG (54 KB)

r6.PNG (608 KB)

 https://akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

 

r1.PNG (16 KB)

https://rodzice.fdds.pl/wiedza/

 

r2.PNG (171 KB)

 


https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf

 

r3.PNG (81 KB)

https://800100100.pl/